Språkbruk och medaljer.

Månadens ROS-tema  har Kamratstödjarna bestämt och det är Språkbruk. Kamratstödjarna tycker att det svärs och sägs fula ord alldeles för mycket.

Vi i 3b har slängt alla våra fulaste ord i soptunnan. Så här gjorde vi: Alla skrev ner så många fula ord de kunde komma på, på ett papper. Ingen fick visa någon vad man skrivit. Sedan rev vi sönder pappret och Karin gick runt med en soppåse som pappersbitarna slängdes ner i. Påsen knöts ihop hårt och därmed var alla fula ord borta från vår klass.
Vi har också prata om hur man uppfattas av andra om man svär mycket och säger andra fula ord.

På fredag var det prisutdelning för friidrottsdagen på Baldershov. Alla i vår klass är så glada för medaljerna som samlades in till klassen. Tack till Världens bästa klass och Oskar, Cicilia, Daniel och Jenny!

IMG_0185[1]  Alla stolta klasskompisar i 3B!

 

 

2 comments

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Translate »